Wzorem lat ubiegłych w Bydgoszczy zorganizowano spotkanie działaczy i sympatyków lewicy. Okazja do integracji, ładowania akumulatorów na ważne w 2024 roku kampanie wyborcze. Wśród zapraszających – dwaj współprzewodniczący Kujawsko-Pomorskiej Rady Wojewódzkiej Nowej Lewicy Piotr Hemmerling i Jacek Warczygłowa oraz parlamentarzyści lewicy, piastujący mandaty poselskie – Krzysztof Gawkowski i Joanna Scheuring-Wielgus oraz senatorski – Krzysztof Kukucki.
W profilach społecznościowych uczestnicy spotkania chętniej przedstawiali ich nowymi funkcjami i stanowiskami, związanymi z udziałem w rządzie Donalda Tuska i Koalicji 15 października (K15P), czy wicepremier, minister cyfryzacji Krzysztof Gawkowski, wiceministra kultury i dziedzictwa narodowego Joanna Scheuring-Wielgus, wiceminister rozwoju i technologii – Krzysztof Kukucki i w regionie – I zastępca wojewody kujawsko-pomorskiego Piotr Hemmerling.
Uczestnicy spotkania to szeroka gama działaczy lewicy, liderów instancji powiatowych Nowej Lewicy, organizacji młodzieży, kobiet, innych lewicowych ugrupowań i związków zawodowych. Szczególną grupę stanowili kandydujący w październikowych wyborach parlamentarnych na listach lewicy w okręgu wyborczym nr 4 i nr 5 reprezentanci Nowej Lewicy, partii Razem i PPS.
Zanim jednak rozpoczęto swobodniejszą część spotkania w salach Hotelu Best Inn, na antresoli zebrał się Kujawsko-Pomorski Zarząd Wojewódzki Nowej Lewicy, który pochylał się nad dokumentami do przedstawienia niebawem również gremium Rady Wojewódzkiej. Te ciała statutowe pracują już w rygorze wyborczym kampanii samorządowej, a kalendarz wyborów do samorządu terytorialnego wymaga podejmowania określonych decyzji. Dopilnowanie procedur to zadanie sekretarza wojewódzkiego Zbigniewa Welenca.
W wyniku tych działań, przy wymaganym quorum, postanowiono m.in. powołano Wojewódzki Sztab Wyborczy organizujący kampanię i udział Nowej Lewicy w wyborach samorządowych. Na szefa sztabu wybrano współprzewodniczącego RW Piotra Hemmerlinga. Zatwierdzono listę kandydatów do mandatów radnych w Sejmiku Województwa Kujawsko-Pomorskiego. Na "jedynkach" są dotychczasowy radny, jedyny przedstawiciel lewicy w Sejmiku - Stanisław Pawlak i Karolina Kozłowska (Razem). Kujawsko-Pomorska Rada Wojewódzka Nowej Lewicy zaakceptowała kandydaturę Krzysztofa Kukuckiego, jako ubiegającego się o funkcję prezydenta Włocławka w nadchodzących wyborach samorządowych.
Wreszcie uchwałą Zarządu Wojewódzkiego NL zatwierdzono wniosek Rady Miejskiej Nowej Lewicy w Bydgoszczy, by mogła utworzyć Komitet Wyborczy z Koalicją Obywatelską i popierać wspólną kandydaturę na prezydenta Bydgoszczy (Rafał Bruski).
Po obradach wojewódzkich władz statutowych Nowej Lewicy, nie było już przeszkód do spotkań, rozpoczętych tradycyjnie przemówieniami, podziękowaniami za kampanię parlamentarną, deklaracjami dalszej aktywności w województwie i w małych ojczyznach.
Toast za pomyślność w nowych wyzwaniach, jak zwykle poprzedził zaproszenie do wspólnej fotografii, która wykonywana z wysokiej antresoli pozwalała ująć szeroki plan dużej sali.
Potem już bez porządku obrad i specjalnych trybów trwały rozmowy w różnych grupach i upamiętnianie ich w komórkowych aparatach. Pogodna, przyjacielska atmosfera spotkania napawa nadzieją na skuteczne działania ugrupowań lewicy w kwietniowych wyborach do samorządów oraz czerwcowych do Parlamentu Europejskiego. Lewica ma bogatą ofertę programową dla różnych środowisk, w tym dla młodych (mieszkania na wynajem, likwidacja wykluczenia transportowego dojeżdżających do szkół, tworzenie nowoczesnej szkoły z nowinkami technologicznymi, zmiana podstawy programowej nauczania), poprawa stanu i zakresu dostępu do usług publicznych – to dla wszystkich i np. projekt renty wdowiej – dla seniorów.
W wielu miejscowościach buduje się lokalne programy wyborcze z konkretnymi zadaniami do wykonania jako ofertą kandydujących z lewicowych list wyborczych.
Przed działaczami wiele ważnych czynności wyznaczonych kalendarzem wyborczym. 4 marca mija termin zgłaszania list kandydatów w wyborach do rad gmin, powiatów i sejmiku, ale muszą być one już zaopatrzone w odpowiednią liczbę podpisów poparcia obywateli.
Do 8 marca zaś zgłosić trzeba kandydatów do pracy w obwodowych komisjach wyborczych. 14 marca podobnie z listami poparcia zgłosić trzeba kandydatów na wójtów, burmistrzów i prezydentów miast.
7 kwietnia wybierzemy nowych samorządowców, stąd na kampanię przekonywania i zachęcania do udziału w wyborach zostaje niewiele czasu.
Póki co zapraszam do zapisu fotograficznego z piątkowego spotkania, szczególnie do albumu zdjęć MONIKI POCIOT Tutaj oraz zdjęć Tatiany Urban i uczestników.
Opr. nim, 17 lutego 2024 r.