fbpx

Nowa Lewica

image_intro_alt

Toruń. Briefing Nowej Lewicy o rencie wdowiej

Poseł Piotr Kowal oraz przedstawiciele Rady Powiatowej Nowej Lewicy w Toruniu zaprosili dziennikarzy, by poinformować o przyjętym przez Senat RP projekcie ustawy wprowadzającej tzw. rentę wdowią. Kończy to cykl procedowania ustawy w parlamencie, którą teraz otrzyma do podpisu Prezydent RP.

Uczestniczący w konferencji – poseł Piotr Kowal oraz współprzewodniczący RP Nowej Lewicy Przemysław Specjalski, wiceprzewodnicząca Kujawsko-Pomorskiej Rady Wojewódzkiej Nowej Lewicy  Kazimiera Janiszewska oraz członkowie Rady Powiatowej przekonywali, że to sukces Lewicy i wprowadzenie w życie największego od lat programu socjalnego, obiecanego społeczeństwu  przez Lewicę i OPZZ, zapisanego w umowie koalicyjnej 15 października.

Członek Rady Powiatowej Nowej Lewicy w Toruniu Marek Kosobucki podziękował mieszkańcom Toruniu za licznie składane podpisy poparcia pod projektem ustawy o rencie wdowiej, które on właśnie zbierał na ulicach Torunia w 2022 roku. W kraju tych podpisów zebrano ponad 200 tysięcy, w województwie kujawsko-pomorskim ponad 10 tysięcy.

torun briefing1   Zrzut ekranu 2024 08 02 010521

Obywatelski projekt ustawy z 2022 r. zakładał, że wdowa/wdowiec może zachować swoją emeryturę i skorzystać z 50 proc. świadczenia rodzinnego zmarłego małżonka, albo, jeśli to będzie korzystniejsze – przyjąć całe świadczenie rodzinne zmarłego i 50 proc. własnej emerytury. Taki wariant w obecnej ustawie możliwy będzie dopiero po kilku latach. Sejm w swych poprawkach do ustawy nadał jej charakter kroczący, dostosowując zapisy do możliwości finansowania zmian.

Na razie, jeśli prezydent Duda podpisze – ustawa obowiązywać zacznie od lipca 2025 r. i drugie świadczenie wynosić ma tylko 15 proc., a dopiero od 1 stycznia 2027 roku – 25 proc. W 2028 roku rząd ma dokonać oceny realizacji ustawy i możliwości finansowych podniesienia wskaźnika do pierwotnego założenia – 50 proc. Wynika to z niedostatków budżetowych pozostawionych przez rządzących z PiS.

Koszt obecnie proponowanego wariantu wynieść ma ok. 4 mld zł tylko w 2025 r. Z zapisów ustawy skorzystać może około 2 milionów emerytów.

Ustawa o rencie wdowiej to największy projekt socjalny firmowany przez rządzącą koalicję, a zainicjowany przez Lewicę i OPZZ. W Sejmie głosował za nim nowo zaprzysiężony poseł kujawsko-pomorskiej Lewicy z Włocławka Piotr Kowal, który dopiero w czerwcu br. rozpoczął sprawowanie mandatu po Joannie Scheuring-Wielgus wybranej na eurodeputowaną w wyborach do Parlamentu Europejskiego. Dziś właśnie gościł w Toruniu, wśród wyborców swojego okręgu nr 5.

Zobacz także: TV Toruń

Opr. nim, 1 sierpnia 2024 r.

Newsletter

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera!
W związku z rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 2016/679 o ochronie danych, wyrażam zgodę na gromadzenie, przetwarzanie oraz wykorzystywanie przez Nową Lewicę przekazanych przeze mnie danych osobowych w celach informacyjnych i promocyjnych związanych z działalnością Nowej Lewicy w celach administracyjnych na użytek newslettera, w szczególności wyrażam zgodę na otrzymywanie drogą elektroniczną newslettera oraz informacji o przedsięwzięciach organizowanych lub współorganizowanych przez Nową Lewicę, a także informacji o bieżących wydarzeniach politycznych. Czytaj dalej...

UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Czytaj więcej…

Rozumiem