fbpx

Nowa Lewica

image_intro_alt

Narodowy Dzień Zwycięstwa

8 maja obchodziliśmy 78. rocznicę zakończenia II wojny światowej i Narodowy Dzień Zwycięstwa. Święto to zostało ustanowione przez parlament w 2015 r. dla upamiętnienia zwycięstwa nad hitlerowskimi Niemcami. Jednocześnie zostało zniesione Narodowe Święto Zwycięstwa i Wolności, nazywane Dniem Zwycięstwa, obchodzone 9 maja zgodnie z dekretem z 1945 r. II wojna światowa zakończyła się podpisaniem aktu bezwarunkowej kapitulacji Niemiec 8 maja 1945 r. o 22.43 czasu środkowo-europejskiego w dzielnicy Karlshorst w Berlinie.

Akt wszedł w życie o 23.01 i wtedy nastąpiło przerwanie działań wojennych. Dzień wcześniej, 7 maja 1945 r., w kwaterze głównej Alianckich Sił Ekspedycyjnych gen. Eisenhowera w Reims we Francji, podpisano pierwszą kapitulację nazwaną później wstępnym protokołem kapitulacyjnym.

Kapitulacja III Rzeszy oznaczała oficjalny koniec wojny w Europie, nadal toczyły się jednak walki z Japonią. Dopiero jej kapitulacja 2 września 1945 r. zakończyła ostatecznie II wojnę światową. Wojna trwała 6 lat i uczestniczyły w niej 72 państwa. Pochłonęła 5 razy więcej ofiar niż I wojna światowa, nazywana wielką. Polska straciła ponad 6 mln obywateli, w tym około 3 mln pochodzenia żydowskiego. Polskie Siły Zbrojne uczestniczyły w większości kampanii wojennych i bitew II wojny światowej: w zachodniej i południowej Europie, Afryce Północnej, a od końca 1943 r. również na froncie wschodnim.

bydgoszcz zwyciestwo3   wloclawek zwyciestwo2   inowroclaw wojsko

W województwie kujawsko-pomorskim oddawano hołd poległym w walkach II wojny światowej, na wszystkich jej frontach oraz miejscach straceń ludności cywilnej. Uroczystości organizowały samorządy miast i powiatów. W delegacjach składających wieńce i wiązanki kwiatów pod pomnikami pamięci uczestniczyli działacze Nowej Lewicy. Tak było m.in. w Bydgoszczy, Włocławku, Inowrocławiu, Mogilnie.

Podniosłość chwili podkreślały poczty sztandarowe organizacji pozarządowych, przemarsze wojskowe, warty honorowe, orkiestry i młodzież, dla której była to kolejna lekcja historii.

W okolicznościowych przemówieniach podkreślano historie miejsc kaźni i męczeństwa ludności, pomników pamięci o wojennych bohaterach, a np. w Bydgoszczy, prezydent miasta wspomniał o roli bydgoszczanina Mariana Rejewskiego, którego dzieło pozwalające na złamanie szyfru Enigmy przyspieszyło zakończenie wojny.

Szczególnego znaczenia podczas obchodów tej rocznicy nabiera dziś hasło walki o wolność naszą i waszą. Aktualne, jak nigdy dotąd w historycznym powojennym okresie. Walka o wolność na Ukrainie od ponad roku ciągle trwa. Dając schronienie milionom ludzi z Ukrainy w Polsce i Europie pamiętać musimy, że  codziennie w Ukrainie walczą w obronie także nas przed rozlaniem się rosyjskiego autorytaryzmu. Przed okrucieństwem wojennym, które nie jest tylko wspomnieniem ludzi pamiętających lata II wojny światowej. Tamto wojenne pokolenie odchodzi, ale zostaje trwała pamięć o Ich poświęceniu, bohaterstwie i wartościach, dla których ginęli.

W Bydgoszczy uroczystości odbywały się pod pomnikiem na placu Wolności. Uczestniczyli w nich m.in.poseł Jan Szopiński i wiceprzewodnicząca Kujawsko-Pomorskiej Rady Wojewódzkiej Nowej Lewicy Beata Krajewska oraz wiceprzewodnicząca Rady Miejskiej Nowej Lewicy w Bydgoszczy Izabela Nowicka.

bydgoszcz zwyciestwo2   bydgoszcz zwyciestwo1   bydgoszcz zwyciestwo5

W Inowrocławiu manifestowano przeciwko wojnie pod obeliskiem pamięci ofiar byłego hitlerowskiego obozu przejściowego 1940-1945 na inowrocławskich Błoniach. 

inowroclaw zwuciestwo6   inowroclaw zwyciestwo2

Delegacja powiatu mogileńskiego złożyła kwiaty pod pomnikiem Bohaterów Walk o Polskość i Wolność Ziemi Mogileńskiej, z przewodniczącym Rady Powiatu Robertem Musidłowskim i wicestarostą  Jerzym Łaganowskim.

mogiolno zwyciestwo1   mogilnozwyciestwo2

Przy Pomniku Żołnierza Polskiego na placu Wolności we Włocławku spotkali się mieszkańcy i przedstawiciele włocławskiego samorządu, organizacji społecznych i kombatanckich. Wśród nich przewodniczący Rady Miasta Piotr Kowal, wiceprzewodniczący Kujawsko-Pomorskiej Rady Wojewódzkiej Nowej Lewicy Wojciech Grabczewski, radny Sejmiku Województwa Stanisław Pawlak, radni Włocławka.

wloclawek zwyciestwo11   wloclawek zwyciestwo7   wloclawek zwyciestwo14

fot. nadesłane

opr. nim, 8 maja 2023 r.

Newsletter

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera!
W związku z rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 2016/679 o ochronie danych, wyrażam zgodę na gromadzenie, przetwarzanie oraz wykorzystywanie przez Nową Lewicę przekazanych przeze mnie danych osobowych w celach informacyjnych i promocyjnych związanych z działalnością Nowej Lewicy w celach administracyjnych na użytek newslettera, w szczególności wyrażam zgodę na otrzymywanie drogą elektroniczną newslettera oraz informacji o przedsięwzięciach organizowanych lub współorganizowanych przez Nową Lewicę, a także informacji o bieżących wydarzeniach politycznych. Czytaj dalej...

UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Czytaj więcej…

Rozumiem