Oglądaj konfrenecję → TUTAJ
RENTA WDOWIA - ZEBRANO 202 156 PODPISÓW!
202 156 podpisów pod obywatelskim projektem ustawy „Renta Wdowia” właśnie zostało złożonych w Sejmie . To pokazuje jak wielkim poparciem cieszy się ten projekt.
Ponad 3000 podpisów było zebranych przez działaczki i działaczy Nowej Lewicy w regionie radomskim. Cieszymy się ,że dołożyliśmy do tego swoją cegiełkę .
- Pragnę serdecznie podziękować wszystkim osobom i organizacjom, które zaangażowały się w tę zbiórkę. Dziękuje za każdy złożony podpis – oświadczył podczas konferencji prasowej pełnomocnik obywatelskiego komitetu poseł Arkadiusz Iwaniak.
Dziś w imieniu komitetu inicjatywy ustawodawczej zwracam się do posłów Sejmu, którym zaraz się skończy kadencja: bardzo wszystkich prosimy, pozwólcie tym, którzy dzisiaj żyją sami, aby mogli normalnie funkcjonować i godnie żyć. Aby wdowy czy wdowcy nie musieli wybierać pomiędzy zakupem leków, czy też zapłatą za media. Jeżeli zajrzeć do pudełek z podpisami, to podpisy dzielą się pół na pół, projekt popierali zarówno emeryci, jak i osoby aktywne zawodowo.
Teraz pora na ruch ze strony Pani Marszałęk Sejmu! Po złożeniu tych podpisów pani marszałek Elżbieta Witek ma trzy miesiące, aby poddać ten projekt pod prace Sejmu. Zgodnie z ustawą powinno tak się stać w najpóźniej w lipcu.
Renta Wdowia to realne wsparcie dla osób starszych . Wreszcie systemowo możemy rozwiązać tę kwestię i poprawić sytuację dużej części Polek i Polaków. Bo każdy z nas zasługuje na godną i szczęśliwa jesień życia.
Lewica, Ogólnopolskie Porozumienie Związków Zawodowych oraz liczne organizacje społeczne proponują, aby pozostała przy życiu osoba może zachować swoje świadczenie i powiększyć je o 50 procent renty rodzinnej po zmarłym małżonku lub pobierać rentę rodzinną po zmarłym małżonku i 50 procent swojego świadczenia. Obecnie renta rodzinna w przypadku, gdy umrze jeden ze współmałżonków, to jest 85 procent wyższego świadczenia. Obywatelski projekt ustawy przewiduje również, że prawo do renty wdowiej będą mieli wszyscy uprawnieni do świadczeń, nie tylko ubezpieczeni w ZUS, ale także w KRUS oraz emeryci mundurowi. Swoimi zapisami obejmuje również osoby, które zostały wdową lub wdowcem nawet kilka lat temu.
W projekcie znajduje się górny limit otrzymywanego świadczenia i wynosi on trzykrotność średniej emerytury, czyli obecnie byłaby to kwota 7600 zł.
Z nowego świadczenia skorzysta od 1,3 do 1,5 mln Polaków i Polek. To duża grupa seniorów, która dziś najbardziej cierpi z powodu wysokiej inflacji. Waloryzacja emerytur nie nadąża za galopującą drożyzną. Wśród emerytów rośnie liczba osób zagrożonych ubóstwem. Wprowadzenie renty wdowiej, choć częściowo, pomoże zatrzymać to zjawisko. Świadczenie to będzie trwałym systemowym wsparciem dla emerytów i rencistów - a nie jednorazową zapomogą, zależną od widzimisię polityków.
W 2030 roku ponad 50 procent gospodarstw jednoosobowych emeryckich to będą to gospodarstwa osób powyżej 65. roku życia, a niemal 20 procent z tego będą to gospodarstwa emerytów osób powyżej 80. roku życia. My musimy rozwiązać tę sytuację i poprawić ich byt. Pamiętajmy o tym, że tylko około 75 procent mężczyzn dożywa do 65. roku życia i wiele wdów nie jest w stanie sobie poradzić z tym jednym świadczeniem, które otrzymują. Dlatego szczególnie ważne jest, aby teraz wprowadzić to rozwiązanie.
Według naszych szacunków „Renta Wdowia” będzie kosztować 14 mld złotych rocznie. To tylko 4 procent w skali całego Funduszu Ubezpieczeń Społecznych, którego budżet wynosi 285 mld zł.
Sebastian Koćwin, wiceprzewodniczący Ogólnopolskiego Porozumienia Związków Zawodowych mówił:
- Bardzo się cieszę, że zebraliśmy ponad 200 tysięcy podpisów, to pokazuje jak bardzo pozytywny odbiór społeczny ma ten postulat i jak bardzo ważny jest dla wielu obywateli. Stało się tak, kiedy coraz trudniej jest zbierać podpisy, ponieważ coraz więcej osób nie chce podawać swojego numeru PESEL, czy też adresu miejsca zamieszkania. Dlaczego ten postulat jest tak ważny? Pamiętajmy, że sytuacja emerytów w jednoosobowych gospodarstwach domowych jest bardzo często tragiczna. To głównie kobiety zostają same, ponieważ aż 26 procent mężczyzn nie dożywa do emerytury. Potrzebne są rozwiązania systemowe, a nie doraźne jak 13. i 14. emerytura, ale właśnie wprowadzenie „Renty Wdowiej”
Posłanka Lewicy Wanda Nowicka powiedziała, że jeżeli PiS odrzuci „Rentę Wdowią” w tej kadencji, to po wyborach z pewnością uda się zdobyć dla niej szerokie poparcie
- Pod tym projektem podpisywały się zarówno osoby starsze, jak i młodsze, które rozumieją, że odpowiedzialność za seniorów spada na młodsze pokolenia, które muszą wspierać seniorów. Składając podpis robiliśmy coś dla dobra wspólnego. Wierzę, że to jest kwestia czasu, kiedy ta ustawa wejdzie w życie, jeżeli PiS odrzuci ją w tej kadencji, to po wyborach z pewnością uda się zdobyć dla niej szerokie poparcie – mówiła posłanka Wanda Nowicka.
Posłanka Paulina Matysiak mówiła o tym, że - To jest ustawa, która pomaga wszystkim seniorom, którzy zostają sami u kresu swoich dni. A utrzymanie się tylko z jednego świadczenia nie jest takim prostym zadaniem, zwłaszcza teraz, kiedy wszystko jest coraz droższe. „Renta Wdowia” w równy sposób traktuje też kobiety i mężczyzn .
Anna Gadomska ze Stowarzyszenia Dzieci Wojny w swoim wystąpieniu poprosiła posłów ze wszystkich opcji o poparcie tego projektu.
- Koleżanki i koledzy ze Stowarzyszenia przyklasnęli temu projektowi. Bardzo długo już dopominamy się o wsparcie dla seniorów i przez wiele kadencji jeździliśmy do Sejmu, ale się niczego nie dopukaliśmy. Mamy więc wielką nadzieję, że ten projekt pomoże naszym koleżankom i kolegom godnie żyć. Proszę posłów ze wszystkich opcji o poparcie tego projektu – mówiła Anna Gadomska.
Renta Wdowia na łamach portalu CoZaDzień - przecztaj artykuł → TUTAJ!
Renta Wdowia także w Radiu Radom - zobacz → TUTAJ!
[Opr. Jolanta Luty,AL, skorzystano z materiałów Lewica.org. oraz CoZaDzień i Radio Radom]
Radom, dnia 11 kwietnia 2023r.